Október 1-2.: Ferihegyi Ikarus Találkozó

Két nap, amikor nem csak a történelmi repülőgépek játsszák a főszerepet az Aeroparkban. Nosztalgiajáratok, időutazás, látványos járműfelvonulás, interaktív programok, élményrepülés.

Évek óta immár hagyomány, hogy október első hétvégéjén 60-70 különleges Ikarus autóbusz – köztük számos oldtimer jármű – költözik az Aeroparkba. A Légiközlekedési Kulturális Központ, a Közlekedési Múzeum, a Volánbusz Zrt., a BKV Zrt., és számos partnere a magyar járműgyártás és közlekedéstörténet meghatározó autóbuszait 2022-ben negyedik alkalommal vonultatja fel a múzeumban. A kiállítás mellett élménybuszozás is zajlik ilyenkor az Aeropark és az 1-es Terminál között. Az idősebbek így nosztalgiázhatnak, a fiatalok pedig átélhetik az igazi Ikarus-élményt.

Ha kiállítóként regisztrálnál az Ikarus Találkozóra, kérjük töltsd ki az alábbi űrlapot!

Ahány Ikarus, annyi történet: az Aeropark hatalmas területén sétálva nemcsak a kiállított járművek révén kel életre a múlt, hanem az autóbuszokon szolgálatot teljesítő sofőrök és tulajdonosok révén is. Kalandos bontói történetek, izgalmas alkatrészbeszerzések, bravúros technikai megoldások, odaadás, lelkes értékmentés – ilyenekről is mesélnek a szakemberek, akiknek életében meghatározó szerepet játszanak ezek a járművek. Ezen a hétvégén a kiállított járműveket kívülről és belülről egyaránt megtekinthetik az érdeklődők, de emellett számos izgalmas, látványos és interaktív programmal készülnek a szervezők.

Javasoljuk, hogy a sorbanállás elkerülése, és a gyorsabb bejutás érdekében jegyet előre váltsd meg!

A legutóbbi rendezvényekre már nemcsak az ország legkülönfélébb pontjairól, hanem külföldről is érkeztek kiállítók. Német és lengyel tulajdonban lévő, különleges járművek is feltűntek az Aeroparkban. Típusok, típuscsaládok, amelyek rendszeresen megfordulnak a Ferihegyi Ikarus Találkozón: 

Ikarus 55 Ikarus 66 Ikarus 60
Ikarus 266 Ikarus 250 Ikarus 350
Ikarus 280 Ikarus 415 Ikarus 256
Ikarus 480 Ikarus 125 Ikarus 543

Felvonulás, járműbemutató, interaktív programok

A kétnapos találkozó egyik leglátványosabb eleme, amikor szombaton 16:00 órakor a kiállított autóbuszok többsége egy több kilométer hosszú menetoszlopba rendeződik, és rendőri biztosítás mellett látványos felvonulásra indul az Aeropark-Vecsés-Ecser-Vecsés-Aeropark útvonalon. Ilyenkor százak várják az út mellett fényképezőgépekkel, nagyméretű objektívekkel felszerelkezve a hétköznapinak nem nevezhető közúti bemutatót.

Az Ikarus találkozón rendszeresen indulnak interaktív, tematikus séták, melyeken a látogatók megismerhetik a magyar járműgyártás történetének egy jelentős szeletét.

Mindkét napon faros Ikarus 55-össel és az emeletes 556-os „Bikarusszal” lehet élménybuszozni, és igazi időutazáson részt venni. Ezek a járatok folyamatosan indulnak az Aeropark és a ferihegyi történelmi 1-es Terminál között. A buszok néhány percre megállnak az idén 72 éves, repülőgépet formázó épület előtt, hogy az utasok izgalmas fotókat készíthessenek kedvenc járművükről. Erre a programra a rendezvény hétvégéjén a helyszínen vásárolhatnak jegyet a látogatók (1500 és 2000 Ft/fő).

Motorkoncert

Igazán izgalmas programelemekkel készülünk a hardcore műszaki rajongóknak! Csillagmotorok muzsikája tölti be óráról órára az Aeropark területét mindkét napon. Reggeltől estig felváltva durrantjuk be a Kamov 26-os „kukacbombázó” helikopterünk motorját, és egy An-2-es repülőgép 1000 lóerős erőforrását (AS62) Török József gyűjtő jóvoltából. A gépek jó ismerői és gazdái nemcsak üzembe helyezik a különleges szerkezeteket, hanem folyamatosan mesélnek is róluk!

Ikarus 55-ös ingajárat a Népliget és az Aeropark között

Érkezzen a helyszínre stílusosan! A találkozó mindkét napján ingajátok közlekednek a Népliget és az Aeropark között, melyeket a Volánbusz faros Ikarus autóbuszai teljesítenek, így a retro élményekre való ráhangolódás már az Üllői úton megkezdődhet! Az ingajáratokra érdemes a jegyet előre megváltani a Volánbusz honlapján.

Indulás Indulási hely Érkezési idő Célállomás
9:00 Népliget autóbusz-állomás 9:30 Aeropark
10:00 Népliget autóbusz-állomás 10:30 Aeropark
11:00 Népliget autóbusz-állomás 11:30 Aeropark
13:30 Népliget autóbusz-állomás 13:55 Aeropark
14:30 Népliget autóbusz-állomás 14:55 Aeropark
Indulás Indulási hely Érkezési idő Célállomás
13:00 Aeropark 13:25 Népliget autóbusz-állomás
14:00 Aeropark 14:25 Népliget autóbusz-állomás
17:30 Aeropark 17:55 Népliget autóbusz-állomás
18:00 Aeropark 18:25 Népliget autóbusz-állomás

Aeropark: élmény & repülés

Az Aeropark évek óta az ország leglátogatottabb repülőmúzeuma, évente több mint 70 ezer vendéget fogad. A kiállított légijárműveken a vendégek ízelítőt kapnak a magyar polgári repülés hőskorából, és a Malév 66 éves történetének egy jelentős szeletét is megismerhetik. A repülőgépek fedélzetén rendszerint olyan pilóták, utaskísérők és műszaki szakemberek fogadják az érdeklődőket, akiknek életében meghatározó szerepet játszott az Il-18-as, a Tu-134-es vagy a Tu-154-es. A repülőtér azonban nem csupán a repülőgépekről szól, a légikikötő hétköznapi működésében óriási szerepet játsszanak a speciális földi járművek is. A kiállítóhely nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a történelmi repülőgépek mellett megtekinthetők, sőt kipróbálhatók legyenek a ferihegyi földi járművek, az előteres Wartburgtól kezdve, a különféle Zsigulikon és nagyteljesítményű repülőgépvontatókon át a legendás repülőtéri tűzoltóautóig, a Simbáig. Az Aeroparkban akár a nagygépes pilóták életébe is belekóstolhatnak a látogatók, hiszen két szimulátor is üzemel a múzeumban. A ferihegyi repülőmúzeum egyik legnépszerűbb programja a reptérlátogatás, amelyet jellemzően Malév Ikarus autóbuszokkal teljesítünk a légikikötő kulisszái mögött.

A Bikaruszról (MÁVAUT–Ikarus 556)

Az egyedi karosszériagyártó munkálatok egyik kiemelt csúcsteljesítménye az 1968-ban gyártott MÁVAUT–Ikarus 556 típusú, „Bikarusz” becenevet viselő emeletes autóbusz volt. Elkészültével hazánkban 1921 óta először helyeztek forgalomba emeletes autóbuszt. Az emeletes konstrukció elgondolását a hatvanas évek vége felé a kényszerhelyzet szülte, ezzel tervezték megoldani a városi tömegközlekedés zsúfoltságának enyhítését. Az alapterület jobb kihasználása által a közlekedés meggyorsítása volt a cél. A mindössze egy példányban elkészült autóbusz lehetőséget nyújtott a műszaki és forgalomtechnikai szempontok felmérésére. Az emeletes autóbuszt 1968 decemberére készítette el a MÁVAUT Béke téri főműhelye Enyedi László főmérnök és Nagy Sándor mérnök vezetésével hat hónap alatt, két Ikarus 556 típusú autóbusz összeépítésével. Ezt a járművet is megcsodálhatod, sőt ki is próbálhatod ezen a hétvégén az Aeroparkban!

Az egyik legismertebb hazai márka

Az Ikarus egyike a magyar ipar egy időben legsikeresebb, valóban világhírű márkaneveinek. Az állami autóbuszgyár előtörténete 1895-ig nyúlik vissza, viszont története Ikarus néven csak a második világháború után kezdődött meg. Az Ikarus, mint állami vállalat az 1970-es és az 1980-as években meghatározó szerepet töltött be nem csupán a keleti blokk államainak piacán, hanem a világpiacon is.

A különféle Ikarus autóbuszok nemcsak a tömegközlekedésben és a közutakon játszottak óriási szerepet, évtizedeken át meghatározó szereplői voltak a ferihegyi repülőtér életének is, hiszen ilyen járművek bonyolították az utasbeszállítást a termináls és a repülőgépek között, valamint sok esetben a transzfert a belvárosi szállodák és Ferihegy között.